Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Intel Core Ultra 5 225U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro German Black
€1,945.88
Available, delivery time: Instant
Product number: 21NX008PGE-0
EAN: 0198158030526
Manufacturer: Lenovo
Manufacturer number: 21NX008PGE
Description
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Intel Core Ultra 5 225U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro German Black
Intel Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB, 16GB LPDDR5x-8400, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 5.0x4 NVMe Opal 2.0, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits 100% sRGB 60Hz Low Power, Intel Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter, Windows 11 Pro
ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition
With efficient performance, stunning visuals, and uncompromising security this ThinkPad empowers professionals to stay productive and connected no matter where work takes them. With up to Intel® V Series Core Ultra 7 Processor, it effortlessly tackles complex tasks, from processing large datasets to running high-demand applications. The option for Intel Arc Graphics elevates the experience for users who rely on graphics-intensive software, delivering smooth visuals for editing, rendering, or presentations.
- Intel Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB
- 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits 100% sRGB 60Hz Low Power
- 16GB LPDDR5x-8400
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 5.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Graphics
- Windows 11 Pro
Properties
| Product type: | Laptop |
|---|---|
| Battery capacity: | 57 Wh |
| Built-in battery: | No |
| Direct printing: | Yes |
| Discrete graphics card model: | Not available |
| Form factor: | Clamshell |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| Internal memory: | 16 GB |
| Maximum internal memory: | 16 GB |
| Maximum resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum screen size: | 35.6 cm (14") |
| On-board graphics card model: | Intel Graphics |
| Operating system installed: | Windows 11 Pro |
| Processor family: | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | 225U |
| Product colour: | Black |
| Storage media: | SSD |
| Top Wi-Fi standard: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Total storage capacity: | 512 GB |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| Weight: | 1.01 kg |
Manufacturer

Lenovo
Meitnersr. 9
70563 Stuttgart | Germany
+49711 65690807
Fragen_DE@lenovo.com







