Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 (Intel) Intel Core Ultra 5 225U Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro German Black
€1,027.62
Available, delivery time: Instant
Description
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 (Intel) Intel Core Ultra 5 225U Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro German Black
ThinkPad E16 Gen 3 (Intel)
Combining modern design, AI-driven productivity, and incredible value, this ThinkPad is engineered for today’s demanding mobile workforce. Whether you're crunching numbers, running complex reports, or hopping between meetings, the latest Intel® U or H Series Core Ultra 5 / 7 Processor, delivers blazing-fast performance for smooth
multitasking. With an integrated NPU delivering up to 13 TOPS of performance, experience faster, more intelligent computing. Maximize your workspace with support for up to 4 independent displays via HDMI®, USB-C®, and Thunderbolt™ ports, perfect for managing multiple dashboards or working across various applications simultaneously.
- Business Laptop Clamshell Black
- Intel Core Ultra 5 225U Processor cores: 12
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS LED backlight 16:10
- 16 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 1 x 16 GB
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN 100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 64 Wh 65 W
- Windows 11 Pro 64-bit
Properties
| Product type: | Laptop |
|---|---|
| Battery capacity: | 64 Wh |
| Built-in battery: | No |
| Direct printing: | Yes |
| Discrete graphics card model: | Not available |
| Form factor: | Clamshell |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| Internal memory: | 16 GB |
| Maximum internal memory: | 64 GB |
| Maximum resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum screen size: | 40.6 cm (16") |
| On-board graphics card model: | Intel Graphics |
| Operating system installed: | Windows 11 Pro |
| Processor family: | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | 225U |
| Product colour: | Black |
| Storage media: | SSD |
| Top Wi-Fi standard: | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Total storage capacity: | 512 GB |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 1 |
| Weight: | 1.63 kg |
Manufacturer

Lenovo
Meitnersr. 9
70563 Stuttgart | Germany
+49711 65690807
Fragen_DE@lenovo.com







